header stip
logo background

Co je to termínovaný vklad

Ačkoli peněz nemá většina z vás na rozhazování, i tak se mezi vámi najdou tací, kteří momentálně disponují finančními prostředky a přemýšlí, co s nimi. Máte-li finance, o kterých víte, že je momentálně či v horizontu pár let nikterak nevyužijete, snažte se je zhodnotit. Nechat je uložené na běžném účtu je sice také řešení, ovšem ve vašem případě trochu nešťastné – peníze jsou vlivem inflace znehodnocovány. Mnohem lepším řešením je termínovaný vklad, který se vyznačuje zajímavým úročením.

Víte, co je termínovaný vklad?

Zatímco pro někoho je slovní spojení termínovaný vklad každodenním chlebem, který se pozitivním způsobem stará o jejich finance, někdo nemá o tomto pojmu sebemenší tušení a v podstatě ani neví, co si pod ním představit. Termínovaný vklad by se dal označit za výhodnou investici, o kterou se nemusíte starat. Jinými slovy jde o bankovní účet, na který se uloží jednorázový vklad a vaše peníze jsou pak úročeny buďto pevnou nebo pohyblivou sazbou.

  • pevná sazba vám dává jistotu neměnného úročení po celou dobu, kdy budete mít peníze na účtu uložené
  • pohyblivá sazba se liší vzhledem k vývoji úrokových sazeb na mezibankovním trhu

Výhody a nevýhody termínovaného vkladu

Asi jako vše má i termínovaný vklad svá pro a proti. Za pozitivum lze označit skutečnost, že za jeho zřízení a následné vedení nic neplatíte. Dále nutno zmínit i jeho bezpečnost a snadné řízení, váš vklad je pojištěn 100%, které jsou limitovány částkou 100 tisíc EUR. Jistě oceníte i fakt, že se po vložení financí nemusíte dál o nic starat.

A jaké jsou nevýhody termínovaného vkladu? Bude-li se jednat o dlouhodobý vklad, nemusí se vám příliš zamlouvat nevýhodné znehodnocování úroků vlivem inflace. Za nevýhodu lze označit i omezující limit, který vám udává, jakou minimální či maximální částku musíte chtě nechtě vložit.


Náš tip: Víte jak poznat rizikové úvěry? Pokud si chcete půjčit bez smlouvy nebo je na vás při jejím podpisu vyvíjen nátlak, raději hledejte půjčku jinde. I v případě nejasného znění smlouvy či velkého množství neznámých finančních pojmů si dejte čas na rozmyšlenou.