header stip
logo background

Raději kreditku nebo SMS půjčku?

Když potřebujete rychle peníze na mimořádné výdaje nebo nákupy, máte na výběr ze dvou možností: kreditní karty či SMS půjčky. Oba dva úvěrové produkty ale mají své výhody i úskalí. Jaký produkt zvolit pro své úvěrování a jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Podívejte se zblízka na jeho parametry.

Co je kreditní karta?

Kreditní karta je krátkodobým spotřebitelským úvěrem s automatickým obnovováním. Vyplatí se mít ji při sobě, když se vám něco v obchodě líbí, ale nemáte na to dostatečnou hotovost ani zůstatek na běžném účtu. Kreditní karty nabízejí banky i nebankovní společnosti a hodí se pro lidi, kteří dbají na pořádek ve svých financích a dokážou včas splatit čerpaný úvěr.

Jaké jsou výhody kreditní karty?

Úvěr z kreditní karty můžete mít zcela zdarma. Stačí vrátit čerpanou částku v bezúročném období a nepřeplatíte ani korunu. Bezúročné období trvá od 40 do 55 dnů a po jejím skončení vám naskakuje úrok za vypůjčené peníze ve výši až 20 % p.a. Bezúročné období se obvykle počítá od prvního dne v měsíci. S kreditní kartou plaťte i malé částky, jelikož můžete získat až 2 % zpět. Zajímavé jsou různé slevy a bonusy na nákup zboží a služeb u partnerských prodejen, a to ve výši 5 až 30 %.

Jaké jsou nevýhody kreditní karty?

Kreditní karta se nehodí pro výběry z bankomatů, neboť jsou vysoce zpoplatněny. Na toto čerpání úvěru se nevztahuje bezúročné období a od prvního dne se vám úročí podle sazebníku úvěrové společnosti. Jestliže přestanete zcela splácet úvěr z kreditní karty, očekávejte sankce vypočítané z dlužné částky a v některých případech i poplatky za zaslané upomínky a výzvy k úhradě.

Co jsou SMS půjčky?

SMS půjčky neboli krátkodobé nebankovní půjčky poskytují soukromé společnosti lidem s nízkými příjmy a se záznamy v registrech dlužníků. Specifická je pro ně krátká doba splatnosti do 30 dnů a maximální výše půjčky v řádech tisíců korun. Sjednávají se přes internet u konkrétní společnosti a klienti si sami volí výši půjčky a dobu splatnosti. Online žádost vyhodnotí automatizovaný systém nebo proškolení operátoři společnosti.

Jaké jsou výhody SMS půjček?

SMS půjčky jsou dostupné lidem napříč sociálními vrstvami. Stačí, když má žadatel pravidelný příjem – mateřskou, výplatu, sociální dávky nebo důchod, který může doložit výpisem z běžného účtu. U těchto půjček je vysoké procento schválení a společnosti vyplácejí peníze ihned na účet klienta. Již od samého počátku víte, kolik činí poplatek nebo úrok za každou půjčenou tisícikorunu. Noví klienti mohou využít první půjčku zdarma, tzn., že vrátí tolik, kolik si půjčili. Podmínkou je nepřekročit dobu splatnosti.

Jaké jsou nevýhody SMS půjček?

Jako nový klient si můžete půjčit částku na spodní hranici – obvykle do 5 tisíc korun. Teprve jako ověřený a spolehlivý klient dosáhnete na vyšší částky. Tyto půjčky se o dost prodraží, jestliže nedodržíte dobu splatnosti a prodloužíte si ji o další měsíc. Celý proces může pozdržet ověřovací poplatek ve výši 1 Kč a dokládání výpisu z běžného účtu a skenování osobních dokladů. Kvůli vysokým poplatkům a krátké době splatnosti se můžete dostat do platební neschopnosti.