header stip
logo background

K čemu slouží běžný účet

O existenci běžného účtu ví drtivá většina lidí a není se proto čemu divit, že jej vlastní široká veřejnost. Vlastnictví běžného účtu je často vyžadováno zaměstnavateli, kteří na něj svým zaměstnancům posílají výplaty, lze jej ale využít i pro doručování jiných dávek, které člověk pobírá. Běžné účty poskytují svým majitelům celou řadu zajímavých výhod.

Hlavní výhody běžného účtu:


  • úložiště finančních prostředků
  • možnost operovat se svými financemi online
  • možnost automatického nastavení opakovaných plateb
  • možnost krátkodobého úvěru ve formě kontokorentu
  • možnost debetních i kreditních karet

Možnosti běžného účtu

Běžný bankovní účet vám slouží především jako úložiště vašich finančních prostředků. Můžete si je kdykoli vybrat prostřednictvím bankomatu, stejně jako platit bezhotovostní kartou v obchodech. Dále vám nabízí i možnost nastavení trvalých příkazů, zaplacení inkasa či posílání plateb z účtu na účet, které vás stojí jen pár korun. Většina bankovních institucí poskytuje i zřízení kontokorentu, díky kterému máte jistotu finanční pomoci v případě, kdy sami nebudete penězi disponovat.

Běžný účet jako investice?

Ačkoli vám na běžný účet chodí výplata či jiné prostředky, neměli byste na něj hledět jako na vhodné místo, kde se vaše peníze efektivně zhodnotí. Uvědomte si, že peníze na běžném účtu jsou vlivem inflace znehodnocovány, a proto hledáte-li možnost, jak peníze výhodně uložit, využijte například spořicí účet.

Poplatky spojené s běžným účtem

Běžný účet se pojí – v podstatě jako všechno v dnešní době – s určitými poplatky. Mezi nejčastější platby tak patří především poplatky za vedení účtu, poplatky za měsíčné výpisy zaslané poštou, sankce za odchozí i příchozí platby, vedení platební karty či výběry z bankomatu.

Jaké další služby běžný účet nabízí?

Kromě výše zmíněného kontokorentu můžete s běžným účtem využívat i další příjemné služby, kterým stojí za to věnovat pozornost. Spousta lidí si oblíbila možnost vydání debetní či kreditní karty, samozřejmostí je i internetové bankovnictví, které šetří čas, nebo i GSM bankovnictví, kdy svůj účet můžete ovládat přes mobilní telefon.