header stip
logo background

Jak je možné ušetřit peníze

Zajímalo by vás, jak ušetřit peníze a potěšilo by vás pár tipů, kde najít měsíčně nebo ročně nějaké finance navíc? Zde jsou.

Soupis příjmů a výdajů

Prvním krokem by měla být analýza vašich příjmů a výdajů. Zkuste si je několik měsíců zapisovat, a to opravdu podrobně a všechny, včetně několikakorunových položek. Důležité jsou jak pravidelné, tak příležitostné výdaje a příjmy. Ve výsledku zjistíte, jakou máte měsíčně finanční rezervu a kde by šlo ušetřit. Možná zjistíte, že jste vůbec neměli představu o tom, kolik za kterou položku utratíte peněz.

Omezte některé výdaje

Některé výdaje lze omezit, alespoň přechodně, než se vaše finanční situace zlepší. Týká se to například obědů a večeří v restauracích, drahých svačin, kávy z kavárny, novin, alkoholu nebo cigaret. Máte to do práce pár bloků? Proč tam tedy jezdit pravidelně autem?

Energie a topení

Snížit náklady na energie a vytápění lze dvěma základními cestami, a to změnou dodavatele a snížením spotřeby. Důležitá je správná regulace vytápění, postupná výměna starých spotřebičů za úspornější a výměna žárovek. Co se týká vytápění, každý stupeň Celsia navíc znamená v ročním zúčtování nemalou položku.

Voda

Cena vody je stanovena dle regionu a nic s ní neuděláme, zbývá nám pouze snížit jej spotřebu. V první řadě opravíme kapající kohoutky a protékající záchod. Mnohem méně vody spotřebujeme sprchováním namísto koupele či mytím nádobí v myčce místo ve dřezu.

Jídlo

Jídlo je velkou položkou rodinného rozpočtu. Nešetřete na kvalitě, ale snažte se nakupovat méně a častěji, než plýtvat a vyhazovat. Věci, které se jen tak nekazí, lze pořídit ve výhodnějším větším balení. Sledujte nabídky obchodů a využívejte akce, mnohdy se to vyplatí.

Služby

Jelikož služby spadají do komerční oblasti, na trhu je celá řada nabídek a můžeme si vybírat. Týká se to například bankovních poplatků. Proč platit v dnešní době za vedení běžného účtu? Řada bank už nabízí takové účty zdarma. Porovnávat je třeba povinné ručení, pojištění, spoření nebo mobilní operátory. Máte několik půjček? Pokud je u některé z bank sloučíte do jedné, můžete ušetřit na měsíčních splátkách i poplatcích. Říká se tomu konsolidace a nabízí ji většina bank.