header stip
logo background

Co je to spořicí účet

Peníze jsou v současné době nedostatkovým zbožím a kdo je má, snaží se vymyslet způsob, jak je co možná nejvýhodnějším způsobem zhodnotit. Dávno odzvonilo dobám, kdy bylo samozřejmostí schraňovat své finance doma pod polštářem. Ano, tehdy jste je měli – jak se říká – pod střechou a měli jste pocit bezpečí. V dnešní době je ale všechno jinak a spousta lidí přichází na výhody spořicího účtu. Máte-li volné peněžní prostředky, nenechávejte je uložené na běžném účtu – to je škoda! Hromadí se vám tam bez jakéhokoli využití, mnohem lepší je uložit si je na spořicí účet, se kterým se setkáte u drtivé většiny bankovních institucí.

Co je to spořicí účet?

Spořicí účet – již jste o tomto slovním spojení slyšeli, ale nikdy vás nenapadlo zajímat se o jeho pozitiva potažmo i princip fungování? To je škoda! My vám představíme jak výhody, tak i nevýhody tohoto typu účtu, stejně jako vám vysvětlíme, na jakém principu vlastně funguje.

Jak funguje

Cílem spořicího účtu je zhodnocení vámi vložených prostředků. Zároveň vám přináší i poměrně vysokou likviditu a nulové poplatky za jeho vedení, což je jistě dobrá zpráva zvlášť v dnešní době, kdy se za všechno platí. Zpravidla je spořicí účet zakládán jako doplňující služba k běžnému účtu, který dnes vlastní drtivá většina lidí. Peníze si na něj vkládáte bezrizikově, neboť je ze zákona pojištěn do výše 100%. Co se týče úrokové sazby, ta se odvíjí nejen od délky výpovědní lhůty, ale i výše zůstatku.

Výhody a nevýhody

Za největší výhodu spořicího účtu lze označit skutečnost, že díky němu pozitivním způsobem zhodnocujete své finance. Jak již bylo řečeno – za jeho vedení nic neplatíte a navíc jste pojištěni. A teď z druhé strany mince – jaké má spořicí účet nevýhody? Za nevýhodu můžete považovat inflaci či (v některých případech) povinnost vlastnictví běžného účtu.

Proč tedy pořídit spořicí účet?

  • Vysoká likvidita - většinou nemají výpovědní lhůtu
  • Žádné poplatky za vedení
  • Pojištěn ze zákona - až do výše 100 000 EUR
  • Mírně výhodnější úroková sazba než na běžném účtě - zpravidla se mění v závislosti na repo sazbě ČNB
  • Možnost, kam odkládat peníze, na něž ale můžeme v případě nutnosti snadno dosáhnout

Zdanění výnosu spořícího účtu

Výnos ze spořícího účtu se daní srážkovou daní ve výši 15%. Banka strhne tuto daň automaticky na konci úrokovacího období. U podnikatelů banka daň nestrhává, ale podnikatelé ji vypořádají prostřednictvím daňového přiznání.