header stip
logo background

K čemu slouží stavební spoření

Stavební spoření představuje šikovné řešení, jak výhodným způsobem zhodnotit vaše finanční prostředky a zároveň je to pro vás možnost jednoho z nejdostupnějších úvěrů na financování bydlení. Tento typ spoření je vhodný pro každého, kdo již nyní ví, že své naspořené peníze nebude minimálně příštích 6 let potřebovat. Chcete-li využívat úvěrové produkty, neměli byste nad jeho sjednáním dlouho přemýšlet. Stavební spoření vám umožňuje nejen spořit, ale zároveň můžete zažádat i o úvěr ze stavebního spoření či o překlenovací úvěr.

Jaké jsou výhody a nevýhody stavebního spoření?


  • + výhodná úroková sazba
  • + státní podpora
  • - peníze nejsou ihned k dispozici
  • - při předčasné výpovědi přijdete o státní příspěvky

Vyplatí se mi vůbec?

Přemýšlíte o sjednání stavebního spoření, ale váháte, zda se vám tento krok vůbec vyplatí? Pak věřte, že vám tento typ spoření nabízí celou řadu výhod. Není to jen samotné zhodnocení uložených financí, ale i výhodná úroková sazba, která je mnohem vyšší než na spořicích účtech, navíc budete mít jistotu státní podpory až do výše 2000 Kč ročně v případě, kdy dojde k ročnímu uložení částky ve výši 20 000 Kč.

Co přesně stavební spoření obnáší?

Budete-li mít zájem o sjednání stavebního spoření, vaše kroky povedou do banky, kde budete muset uzavřít patřičnou smlouvu. Ta bude sepsána na určitou cílovou částku a jejím obsahem budou předem stanovené podmínky o spoření. Následně uhradíte poplatek za uzavření smlouvy a směle vstoupíte do první fáze – spoření.

Co se doby spoření týče, není nikterak omezena. Ovšem pozor – kdo nepožádá o úvěr, ale přesto nebudete chtít přijít o státní podporu, budete nuceni vklady ve spořitelně nechat nejméně po dobu 6 let. Po této době máte dvě možnosti – vypovědět smlouvu a naspořené peníze použít prakticky na cokoli, nebo navázat na stejnou smlouvu a za stejných podmínek dále spořit – a to až do chvíle, než dosáhnete předem stanovené cílové částky.